Z językiem francuskim tylko nad Sekwaną

język francuskiW Europie najpopularniejszym językiem obcym pełniącym jednocześnie funkcję języka międzynarodowego jest język angielski. Dziś jednak, na współczesnym, polskim rynku pracy, nawet dobra znajomość angielskiego na mało którym pracodawcy robi już wrażenie. Wynika to z faktu, iż znajomość angielskiego stała się już raczej obowiązkowym wymogiem, a nie dodatkowym atutem. Dlatego też warto zastanowić się nad nauką drugiego języka obcego, którego znajomość będzie z pewnością dodatkowym atutem na rynku pracy. Najczęstszym wyborem w przypadku Polski pozostaje język niemiecki, chociaż warto zastanowić się nad innymi możliwościami. Bardzo przydatnym językiem może być w tym przypadku język francuski.

Niektóre osoby polecenie języka francuskiego może zdziwić. O ile bowiem po niemiecku możemy, mówić kolokwialnie, dogadać się w co najmniej czterech europejskich państwach (Niemczech, Austrii, Lichtensteinie i Szwajcarii) o tyle przeciętnemu Polakowi francuski kojarzy się wyłącznie z Francją. Nic bardziej mylnego! Po Francusku bez większych problemów można dogadać się w państwach Beneluxu, zwłaszcza w zachodniej Belgii oraz w zachodniej Szwajcarii. Również w zachodnich Niemczech, ze względu na rozbudowaną niemiecko-francuską współpracę w dziedzinie edukacji, znajomość języka francuskiego jest całkiem przyzwoita.

Przede wszystkim należy jednak pamiętać, iż francuski przyda się nie tylko w Europie Zachodniej. Francja to bowiem byłe imperium kolonialne, które, ujmując rzecz historycznie, było obok Brytyjskiego Imperium Kolonialnego drugim największym państwem w historii świata. Właśnie dzięki tym zaszłościom historycznym francuski będzie użyteczny w wielu państwach Afryki i Bliskiego Wschodu. Dla ogromnej części kontynentu afrykańskiego, ze szczególnym uwzględnieniem byłych francuskich terytoriów zależnych, to właśnie język francuski pełni rolę międzynarodowego języka. Ludzie tam nie znają dobrze angielskiego, czy (tym bardziej) niemieckiego, ale właśnie francuski (osoby wyznania islamskiego znają też język arabski). Znajomość tego języka otwiera zatem ogromne możliwości jeśli chodzi o utrzymywanie kontaktów z przedstawicielami państw afrykańskich i z pewnością będzie wielkim atutem dla różnych firm i koncernów, które rozwijają swoją działalność na tym kontynencie. Sama Afryka zaś, mimo iż często kojarzy się nam z biedą, jest gigantycznym rynkiem zbytu i prawe nieograniczonym źródłem taniej siły roboczej, która pod względem skali bije na głowę nawet takich gigantów azjatyckich jak Indie, czy Chińska Republika Ludowa. Dla porządku należy też dodać, iż francuski może być dla nas przydatny w przypadku wyjazdu turystycznego do niektórych państw Afryki.

Wracając na kontynent europejski warto poświęcić kilka słów samej Francji. Francja po Republice Federalnej Niemiec największym gospodarczo i najważniejszym politycznie państwem członkowskim Unii Europejskiej. Wbrew stereotypom Francja jest również europejskim liderem w dziedzinie obronności posiadając niezwykle rozbudowany przemysł zbrojeniowy, sprawną armię i własny arsenał nuklearny. Gospodarka w połączeniu z siłą wojskową czyni z Francji jednego z ważniejszych graczy politycznych w Europie i na świeci. Dlatego język francuski z pewnością warto znać. W Bielsku-Białej przynajmniej kilka szkół językowych oferuje kursy języka francuskiego dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.