Wieża Eiffla

francuski-bielsko-biala-wieza

W tym artykule przybliżymy historię najpopularniejszej budowli Paryża, a może nawet najpopularniejszej budowli Francji. Można rzec więcej, napiszemy o symbolu Francji. Można pójść w rozważaniach jeszcze dalej i powiedzieć, że napiszemy o jednej z najsłynniejszych europejskich budowli, czyli o wieży Eiffla. Kiedy powstała, z jakiej okazji, jak wygląda jej konstrukcja, jakie ciekawostki się z nią wiążą? Postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania.

Dlaczego więc wieża Eiffla powstała, jaka była ku temu okazja? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy wiedzieć, czym są wystawy światowe. Wystawy światowe to cykliczne imprezy pokazujące dorobek kulturalno – naukowo – techniczny narodów z całego świata. Pierwsze wystawy zaczęły się odbywać już w XVIII w. jednak jako pierwszą, międzynarodową wystawę uznaje się wydarzenie zorganizowane w Londynie w 1851 r. nazywane Great Exhibiton. I właśnie z  okazji paryskiej wystawy światowej w 1889 r. wzniesiono wieżę Eiffla, alby zaprezentować możliwości architektoniczno – inżynieryjnych. Co ciekawe, po wystawie wieża miała zostać rozebrana, ale jak  wszyscy wiemy, nie doszło do tego.

Projekt wieży powstał w pracowni Gustave’a Eiffla, a pomysłodawcami byli jego dwaj pracownicy. Dlaczego więc wieża Eiffla? Ponieważ Eiffel odkupił od pracowników prawa autorskie do projektu. W 1884 r. został zaprezentowany pierwszy projekt 300 metrowej wieży, wybrany spośród wielu innych koncepcji. Propozycji na lokalizację wieży było ponad 100, jednak ostatecznie wybrano Pola Marsowe- miejsce, w którym miała się odbyć wystawa paryska.

Pierwszym etapem budowy było skonstruowanie olbrzymich fundamentów, których budowa trwała ponad rok. Co ciekawe, w 4 tygodnie od rozpoczęcia prac, paryski dziennik, opublikował protest wielu uznanych artystów, którzy sprzeciwiali się budowie wieży. Nie przeszkodziło to jednak w żadnym stopniu w dalszych pracach. Po roku od postawienia fundamentów, połączono ją w jedna platformę i zaczęto ustawiać metalowe elementy. Prace szły bardzo sprawnie i szybko, pracowało się po 10 godzin dziennie. Dzięki temu 31 marca 1889 r. można było podziwiać ostateczny, znany nam efekt. Budowa pochłonęła 7,8 mln franków, jednak większość zwróciła się w ciągu kilku miesięcy od momentu otwarcia wieży dla ruchu turystycznego.

Wieża powstała dla upamiętnienia setnej rocznicy rewolucji francuskiej i ku podkreśleniu możliwości inżynieryjnych francuskich konstruktorów. Wbrew panującemu w tamtym czasie akademizmowi, lekceważącemu żelazo, wieża Eiffla powstała aby podkreślić walory tego materiału. Eiffel został wybrany nie tylko z powodu najlepszego projektu, ale również dzięki swojemu 20-letniemu doświadczeniu w budowaniu mostów żelaznych. Tak jak wspominaliśmy, wieża miała zostać rozebrana 20 lat po wystawie paryskiej. Eiffel robił wszystko aby do tego nie doszło, z czystym sumieniem bowiem można stwierdzić, że było to dzieło jego życia. Najpierw umieścił na wieży laboratorium meteorologiczne i aerodynamiczne, ale dopiero umieszczenie tam telegrafu „bez drutu”, przekonało władze do pozostawienia obiektu w stanie niezmienionym.

Wieża jest budowlą ażurową, skonstruowaną z kutego żelaza. Jej wysokość zmieniała się znacznie za sprawą zamocowanej na szczycie anteny, ale….zmienia się również w zależności od temperatury i to aż o 18 cm. Pomiar z anteną z 2000 r. wykazał, że wieża Eiffla ma wysokość 324 m, co odpowiada 81 piętrom w klasycznym budynku. Masa całej wieży to ok 10000 ton. W trzech miejscach na różnych wysokościach, zamontowane są tarasy widokowe, a na szczyt prowadzi 1665 stopni. Co kilka lat wieża jest malowana, co zapobiega korozji- zużywa się do tego przedsięwzięcia do 60 ton farby! Cała konstrukcja jest podświetlona usytuowanymi w różnych miejscach reflektorami. Z okazji świąt państwowych, lub Nowego Roku, wieża jest dodatkowo iluminowana, np. we wzór francuskich barw narodowych. Co ciekawe, w historii odnotowano przypadek pewnego mieszkańca Paryża, mającego okna sypialni na wprost wieży. Cierpiał on na bezsenność. Oczywiście obwiniał o to światła na wieży,. Do tego stopnia mu to doskwierało, że postanowił wieżę wysadzić. Nie dość, że nie udało mu się planu zrealizować, to został za próbę tego wyczynu, osadzony w szpitalu psychiatrycznym na 5 lat.

Wieżę Eiffla, trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu, zwłaszcza, że nie dzieli nas aż tak wiele kilometrów, a romantyczny Paryż ma wielką siłę przyciągania. Z Bielska-Białej dojedziemy samochodem do Paryża w około 13 godzin.

Zapraszamy na stronę Szkoły Języków Obcych Time z Bielska-Białej oferującej kursy języka francuskiego dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.