Sławni Francuzi

Joanna-d-Arc

Francja to nie tylko szereg zabytków z wieżą Eiffla i Katedrą Notre Dame na czele. Na historię i kulturę francuską składają się również działania wielu z osób, które w dniu dzisiejszym stanowią swojego rodzaju symbole tego kraju.

 

Joanna D’Arc

Średniowieczna bohaterka narodowa Francji, Joanna D’Arc, jest również uważana za świętą. Jej życie było co najmniej niezwykłe, biorąc pod uwagę czasy, w których żyła. Twierdząc, iż wykonuje wolę Boga, który powierzył jej zadanie zwycięstwa nad Anglikami w wojnie stuletniej, Joanna wykroczyła nie tylko poza swój stan społeczny (urodziła się jako chłopka), ale również poza rolę swojej płci – w średniowieczu nie do myślenia było, aby kobieta walczyła, nie mówiąc już o dowodzeniu wojskiem. Joanna D’Arc zasłynęła dzięki pomocy, której jej wojska udzieliły oblężonemu przez Anglików Orleanowi. Przyczyniła się również do koronacji Karola VII na króla Francji. Jej zasługi pozostały jednak niedocenione, ponieważ została pojmana przez przeciwników Karola i oddana w ręce Anglików – oskarżona o czary i herezję, została spalona na stosie w wieku 19 lat i nawet francuski król nie próbował jej ocalić. Dopiero po latach doszło do rehabilitacji Joanny – nie tylko wytknięto błędy i nieprawidłowości procesu, unieważniając jego wyrok, ale również ogłoszono Joannę świętą i patronką Francji.

Napoleon Bonaparte

Kontrowersyjna postać Cesarza Francuzów jest bardzo często obiektem sporów jego przeciwników i zwolenników. Jedni uważają go za wyśmienitego stratega, męża stanu, któremu zawdzięcza się wiele z obecnie używanych wynalazków cywilizacyjnych, a z drugiej strony bywa nazywany dyktatorem i agresorem, który bezwzględnie wprowadzał francuskie prawo na wszystkich podbitych przez siebie ziemiach. Nie da się jednak zaprzeczyć, że rzeczywiście Napoleon Bonaparte zostawił po sobie wiele, a z jego pomysłów korzysta się do dnia dzisiejszego. To właśnie on jest „autorem” ruchu prawostronnego, obecnego schematu numeracji budynków na ulicach oraz Kodeksu Napoleona, który stanowił podstawę dla systemów prawnych wielu nowożytnych państw Europy i świata.

Coco Chanel

Gabrielle Bonheur Chanel, zwana popularnie Coco Chanel, do tej pozostaje ikoną mody. Urodzona jako jedna z pięciorga dzieci, wychowana w sierocińcu, początkowo zarabiała jako piosenkarka w paryskich kawiarniach. Dopiero później otworzyła swój pierwszy sklep z odzieżą. Jej styl cechowało odejście od niewygodnych, sztywnych gorsetów, co przyniosło jej popularność szczególnie pośród klientek z wyższych sfer, zmęczonych niewygodą dotychczasowego stroju. Fortunę przyniosły jej również opracowane przez nią perfumy Chanel No. 5. Mało kto jednak wie o kontrowersyjnej stronie Coco Chanel, jej antysemickich poglądach i prawdopodobnej kolaboracji z niemieckim okupantem w okresie II wojny  światowej.

Ludwik Pasteur

Myśląc o procesie pasteryzacji, niewielu kojarzy go z tym słynnym francuzem. A to właśnie od jego nazwiska pochodzi ten proces, którego sednem jest wielokrotne doprowadzanie substancji do temperatury, która eliminuje drobnoustroje. Ludwik Pasteur to także ojciec mikrobiologii, mimo że jego pierwsze pasje związane były raczej ze sztuką, niż z chemią. 6 czerwca 1885 pierwszy raz zastosował on szczepionkę na wściekliznę, która uratowała życie chłopcu pogryzionemu przez psa. Innymi chorobami, z którymi uporały się szczepionki Pasteura, były cholera i wąglik. Pasteur napisał wiele prac naukowych, a jego wkład w naukę i badania w obrębie bakterio- i wirusologii przyniosły mu wiele odznaczeń i nagród. Pierwotnie pochowany w paryskiej katedrze Nort Dame, obecnie spoczywa w Instytucie Pasteura, w kaplicy zbudowanej specjalnie w celu uhonorowania szczątków naukowca.