Podczas nauki języka francuskiego rzadko kiedy zastanawiamy się, czemu zawdzięcza on swoją obecną formę i jakie są jego korzenie. Najczęściej skupiamy się na najbardziej praktycznym aspekcie nauki języka i choć nie ma w tym nic złego, warto wiedzieć co nieco o jego historii.
Łacińskie korzenie
Język francuski pochodzi z grupy języków romańskich, co oznacza, że jest spokrewniony z językami hiszpańskim i włoskim. Podstawą zarówno dla francuskiego, jak i pozostałych języków romańskich jest łacina. W czasach Imperium Rzymskiego tym antycznym językiem posługiwano się na niemalże całym terenie podlegającym kontroli Wiecznego Miasta. Po upadku cesarstwa, język używany na terenach obecnej Francji zaczął ewoluować i zmieniać się, osiągając znacznie wyższy stopień zaawansowania niż np. wciąż bliski łacinie Włoski. Za tymi zmianami w strukturze stały wpływy języków germańskich i celtyckich, których gramatyka i słownictwo kształtowały język francuski aż do obecnej jego formy.
Czystość językowa
Niewiele osób wie o utworzonej w 1635 roku Akademii Francuskiej (Académie française), która dba o to, by używano przede wszystkim zwrotów i słów francuskich, a nie międzynarodowych, pochodzenia głównie angielskiego. W ten oto sposób, AIDS w Francji to SIDA, NATO to OTAN, a computer został zastąpiony francuskim ordinateur.
Język międzynarodowy
Od wieku XVIII francuski był językiem międzynarodowym – chociaż dzisiaj jego rolę przejął język angielski, w wiekach średnich i nowożytnych to właśnie on był wyznacznikiem dobrego wychowania i odpowiedniego poziomu wykształcenia. Był on językiem średniowiecznego dworu angielskiego, a obecne motto Anglii dalej używane jest we francuskim oryginale „Dieu et mon droit”, podczas gdy sam język jest tym, którego najczęściej uczą się Brytyjczycy. Również w Polsce i Rosji w czasach nowożytnych wyższe warstwy społeczne aktywnie wykorzystywały ten język w rozmowach między sobą, co widać, na przykład, w powieściach Lwa Tołstoja.
Kolonie i ich pozostałości
Językiem francuskim na dzień dzisiejszy posługuje się około 220 milionów ludzi. Jest on aktywnie używany jest nie tylko we Francji, ale również w tych miejscach, gdzie swoją stopę postawili francuscy koloniści. Jego popularność i fakt, że w pewnym okresie stanowił on lingua franca dla europejskiego społeczeństwa, wynikały właśnie z tego faktu. Do tej pory w np. w Afryce, szczególnie jej północnej części, porozumieć możemy się po francusku, a znajomość tego języka przyda się również w Kanadzie czy Ameryce Północnej, szczególnie w stanach Luizjana czy Maine. Stanowi on również język urzędowy w Belgii, Szwajcarii, Gwinei, na Wybrzeżu Kości Słoniowej i wielu innych miejscach. Francuski jest także oficjalnym językiem najróżniejszych organizacji, np. Europejskiej Agencji Kosmicznej, NATO, ONZ, Unii Europejskiej czy Interpolu.
Obecnie, to język angielski jest jednym z najpopularniejszych języków i środkiem międzynarodowej komunikacji, ale nie można wątpić o przydatności francuskiego, którego znajomość jest znacznie bardziej potrzebna, niż mogłoby się to z początku wydawać.