Francuskie wynalazki

Wynalazki francuskieGdy myślimy o Francji, często w naszych głowach pojawiają te najbardziej popularne obrazy – wieża Eiffla, wina, sery. Jednak ucząc się języka francuskiego i poznając kulturę Francji, nie możemy zapominać, że  Francja to również historia wynalazków, które zmieniły świat!

Sterowiec

Marzenie człowieka o lataniu spełniono we Francji w roku 1851. Właśnie tutaj Henri Jules Giffard, inżynier i konstruktor, zaprojektował pierwszy sterowiec. Jego pomysł opierał się na napędzaniu statków powietrznych maszyną parową. Na znaczną część tej konstrukcji składał się wyposażony w śmigło balon. Pierwszy francuski sterowiec wzbił się w powietrze 24 września 1852 roku i pokonał trasę 27 kilometrów z prędkością 8km na godzinę. Późniejsze lata przyniosły modernizację i udoskonalenie wynalazku – w roku 1884 sterowiec La France latał już z prędkością 20km na godzinę. Początek XX wieku przyniósł inny model sterowca, dzięki któremu ten wynalazek często uważa się za niemiecki. Zeppelin, nazwany tak po swoim konstruktorze Ferdinandzie von Zeppelinie, miał wzmocnioną konstrukcję samego balona i gwarantował solidność maszyny.

Kinematograf

Chociaż obecnie kino francuskie nie należy do najpopularniejszych, to właśnie tutaj powstały pierwsze filmy i pierwsze urządzenia umożliwiające ich tworzenie. Dzisiejszy przemysł filmowy zawdzięcza swoje istnienie braciom Louisowi i Augustowi Lumière, którzy w roku 1895 opatentowali urządzenie zwane kinematografem. Pierwszy pokaz filmu stworzonemu dzięki kinematografowi odbył się 28 grudnia 1895 roku. Wyświetlono wtedy między innymi krótki film przedstawiający wjazd pociągu na stację kolejową w La Ciotat. Sławną historią powiązaną z tym wydarzeniem opowiada o panicznej ucieczce widzów przerażonych perspektywą wpadnięcia pod nadciągający w ich stronę pociąg, widoczny na ekranie.

Fotografia

Fotografia, czyli w wolnym tłumaczeniu z greckiego „rysowanie światłem” to również wynalazek francuski. Korzystał on jednak z innych wynalazków, które miały miejsce przed wiekiem XIX i które dotyczyły światłoczułości poszczególnych materiałów. Pierwsza fotografia powstała w roku 1826 lub 1827 i wykonał ją  Joseph Nicéphore Niépce. Za właściwą datę powstania fotografii uważa się jednak rok 1839, kiedy Louis Jacques Daguerre zaprezentował swoje pierwsze zdjęcie – szczególne, ponieważ według jego metody można było otrzymać tylko jedną fotografię, gdyż obraz na niej był od razu pozytywny – nie powstawał z negatywu.

Parowiec

Chociaż chyba najbardziej znanymi parowcami były te brytyjskie, jak Titanic, Britannic, czy Olympic, sama konstrukcja jest wynalazkiem francuskim. Pierwszym konstruktorem tego typu łodzi był francuski arystokrata Claude François Jouffroy d’Abbans, a jej budowa miała miejsce w roku 1783. Pierwsze próby wykorzystania parowca na wodzie miały miejsce na rzece, a pierwszy rejs parowcem odbył się w roku 1807. Warto zaznaczyć, że początki tego typu statków nie były łatwe – szczególnie niebezpieczną czyniły podróż kotły, które przez lata przechodziły szereg modernizacji, by być w stanie wytrzymać temperatury, w których spalano paliwa takie jak drewno czy węgiel, i tym samym nie eksplodować.