Dlaczego język francuski ?

francuski-bielsko-6Język francuski jest coraz bardziej pożądanym językiem w Bielsku-Białej. Szkoły językowe na Podbeskidziu notują coraz większe zainteresowanie kursantów tą mową. Coraz więcej osób zadaje sobie sprawę, że oprócz języka angielskiego konieczna jest znajomość innych języków obcych. Przeglądanie lokalnej prasy już pokazuje, że Bielsko-Biała potrzebuje fachowców również ze znajomością języka francuskiego. Jest to spowodowane coraz większym kapitałem na bielskim rynku firm pochodzących z Francji.

Podczas gdy obecnie z Francją kojarzymy przede wszystkim wieżę Eiffla, wino, sery i romantyzm, przez wieki język tego kraju był czymś, co stanowiło fragment dobrego wychowania. Prawdą był obraz nakreślony przez Tołstoja, który ukazywał bogatych Rosjan mówiących częściej po francusku, niż po rosyjsku. Czasy mogą się zmieniać, ale bez względu na to – warto uczyć się francuskiego.

Szczególnie po wejściu Polski do Unii Europejskiej dla wszystkich przedsiębiorców zostały otwarte nowe drzwi. Na polski rynek napłynął francuski kapitał, wiele francuskich inwestorów zdecydowało się otworzyć swoje oddziały w naszym kraju. W takich firmach biegła znajomość języka francuskiego w mowie i piśmie, umiejętność wysłuchania francuskojęzycznego klienta czy napisania kilku e-maili po francusku, są elementami, które stanowią sedno zakresu obowiązków pracownika, bez względu na stanowisko, które zajmuje – w końcu zarówno asystentka biurowa, jak i manager zespołu współpracują z tym samym francuskojęzycznym partnerem.

Język francuski jest jednym z najpopularniejszych języków, o nauce którego możemy pomyśleć. W Polsce funkcjonuje więcej firm francuskiego pochodzenia i o francuskim kapitale, niż podejrzewamy. W tych firmach to nie angielski jest językiem komunikacji między polskim a francuskim partnerem. Jednocześnie, biorąc pod uwagę, że francuski jest mniej popularny niż język Brytyjczyków, jego znajomość stwarza większe możliwości zatrudnienia, niż dla kandydatów biegle posługujących się angielskim.

Nie bez powodu na uniwersytetach istnieje kierunek „filologia romańska”. Język francuski wchodzi w jej skład razem z innymi językami z tego rejonu, najczęściej z włoskim. Dzieje się tak dlatego, iż francuski da nam możliwość porozumienia się nie tylko w samej Francji. Jeśli planujemy zagraniczną karierę, warto pamiętać, że wiele firm z krajów takich Włochy, Szwajcaria czy Anglia może poszukiwać specjalistów ze znajomością tego właśnie języka – nie wspominając już o ogromnym państwie jakie stanowi Kanada, a w którym francuski jest drugim językiem urzędowym zaraz obok angielskiego.

Jeśli nie przekonują nas aspekty praktyczne, nie zapominajmy, że Francja to piękny kraj, który dzięki swojej bogatej historii i kulturze warty jest dogłębnego poznania. Zacznijmy więc od tego niesamowicie melodyjnego języka, który uwiódł świat swoim sposobem wymawiania „r” i stał się językiem miłości i zakochanych. Francuski to język przyjemny w nauce, o gramatyce zbliżonej do gramatyki włoskiej czy hiszpańskiej, dzięki czemu jego poznawanie jest łatwiejsze dla osób mówiących już w jednym z języków romańskich.

Nie warto zwlekać – szeroko dostępne kursy i materiały przeznaczone do nauki języka francuskiego tylko czekają, byśmy chcieli poznać ten przepiękny język!